Takip Edin

Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü, İstiklal Marşı yarışması düzenleyip 500 lira ödül koydu ve Mehmet Akif Ersoy’un şiiri 724 şiir arasından seçilerek, mecliste okundu! İşte, kabulünün 98. yılını kutladığımız İstiklal Marşı’mız hakkında hiç bilinmeyenler.

Acı dolu günleri unutmamak için.

Acılı süreçlerden geçen Türk halkı, bu toprakları nasıl kazandığını unutmamak ve milli bilinci güçlendirmek için milli bir marşa ihtiyaç duydu.

Milli marşımız için yarışma düzenlendi

Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü, milli marş yazılması için öneri verdi ve Milli Eğitim Bakanlığı ‘İstiklâl Marşı Yazma Yarışması’ düzenlendi.Yüzlerce şiir gönderildi

Kazanana 500 lira ödül verilecek olan yarışmaya, 724 adet şiir gönderildi fakat hiçbiri milli marşa layık görülmedi.
‘Kahraman Ordumuza’
Ancak, Mehmet Akif Ersoy’un ‘Kahraman Ordumuza’ adlı şiiri, büyük beğeni toplayarak mecliste okundu ve 12 Mart 1921 yılında İstiklal Marşı olarak kabul edildi.
Ödülü kabul etmedi
Büyük şair Mehmet Akif Ersoy, ödül olarak verilen 500 lirayı almayarak, bu görevi ordu ve milletimizin adına yerine getirdiğini söyledi.
İstiklal Marşı’nı yazdığı geceler uyumadı
Mehmet Akif Ersoy’un babası, milli marşımızı Ankara’daki Taceddin Dergahı’nda kaleme alan Mehmet Akif’in, İstiklal marşını yazarken büyük ıstıraplar çektiğini, hatta günlerce uyumadığını anlatmıştır.
Asıl adı çok başka!
Mehmet Akif miladi takvime göre 1873, hicri takvime göre ise 1290 yılında doğdu. Ersoy’un babası Tahir Efendi, oğluna Ragıf ismi koymuştu fakat insanlar Ragıf ismini yanlış telaffuz ederek, Akif demişlerdir.
İstiklal Marşı’nın bestecisi
İstiklal marşının bir diğer kahramanı da, marşın bestecisi Osman Zeki Üngör’dür. Üngör, Osmanlı sarayında yetişen ilk Türk kemancıdır.
Beşinci seçilmişti ama onun güftesiyle okundu

İlk zamanlarda milli marşımızın bestesi için Ali Rıfat Bey’in alaturka usulündeki bestesi uygun görülmüştü fakat 1930 yılında yapılan bir değişiklikle o güne kadar Ali Rıfat Bey’in bestesiyle seslendirilen güfte, yarışmada beşinci seçilen Osman Zeki Üngör’ün batı tarzı bestesiyle seslendirilmeye başlandı.

”O şiir bir daha yazılmaz!”

Mehmet Akif Ersoy, kaleme aldığı İstiklal Marşı’mız için şu cümleleri kurmuştu: Binbir fecayi karşısında bunalan ruhların ıstıraplar içinde halas dakikalarını beklediği bir zamanda yazılan o marş, o günlerin kıymetli bir hatırasıdır. O şiir bir daha yazılmaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri yaşamak lazım.

”En kıymetli hediyem budur”

O şiir artık benim değildir. O, milletin malıdır. Benim millete karşı en kıymetli hediyem budur. Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın!


Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Atatürk’ün zeki olmadığını savunan vatandaş

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul sokaklarında röportajlar yaparak halkın nabzını tutan İstanbul Times TV muhabiri Çağla Pekgüleç, vatandaşlara “Atatürk Yaşasaydı Türkiye Nasıl Olurdu?” sorusunu yöneltti.Bu soruya “Atatürk’ün devri öldü. Yeni insanlar çıktı. Atatürk’ten daha zeki şimdiki insanlar.5 yaşındaki çocuk bile Atatürk’ten zeki. Atatürk bilgisayara kullanabiliyor muydu?” dedi.

Bu sözler karşısında şaşkına dönen muhabir, “Bilgisayara kullanamıyordu ama Cumhuriyet’i kurdu” dedi. Bu tepki üzerine vatandaş şöyle devam etti: “Yahu bana ne Cumhuriyet’ten. Ben adamın yapısına bakıyorum. Adamın yapısı o kadar zeki değildi.”Devamını oku

Gündem

Ezhel’den hakkında çıkan haberler sonrasında açıklama geldi

Yayınlanma tarihi

-

Söylediği şarkılarla ve farklı yorumu ile müzik dünyasına farklı bir soluk getiren rap müzik sanatçısı Ezhel, son zamanlarda hakkında çıkan tutuklama haberlerinden sonra resmi sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı.Ezhel açıklamasında;Herkese merhaba, öncelikle beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim. cansınız. İçinde bulunduğum durum ile ilgili sizi bilgilendirmem şart oldu, çok fazla asılsız haber ve spekülasyon yapıldı, yakalandı, tutuklandı vb. şeklinde. 2017 yılından itibaren hakkımda birden çok ”özendirme” davası açıldı, hepsinden beraat ettim, bunların bazıları kesinleşti… Çeşitli soruşturmalar açıldı,kovuşturmaya gerek yoktur kararı verdi savcılar. Bir tek mahkumiyet aldım, itiraz hakkımız var, hükmün açıklanması geriye bırakıldı. Şuanda hiçbir sabıkası, yakalama kararı olmayan bir kişiyim. Buna rağmen, hukukla izah edemediğimiz bazı sıkıntılar yaşıyorum. Yanlış anlaşılmasın, şu ana kadar muhatap olduğum yargı ve emniyet mensuplarının çoğuna hakkımı helal ederim. Bana bir çok sefer yardımcı oldular. En nihayetinde yasaları uyguladılar, görevlerini yaptılar. Ama yinede yıpratma süreci dar bir çevre tarafından en başından beri inatla sürdürülüyor. Bir süre bu köşe kapmacanın dışına çıkmaya karar verdim. Tüm dikkatimi ve enerjimi, kaybetmekte olduğumuz yeni albüme, sevdiğim, sorumlu olduğum insanlara vermek istedim. En yakın zamanda görüşmek dileğiyle.” ifadelerini kullandı.Devamını oku

Gündem

Sosyal medya fenomeni Pucca’nın içeri atılma sebebi Pablo Escobar Kimdir, gelin hepberaber bakalım

Yayınlanma tarihi

-

Peki Kimdir Bu Pablo Escobar ?

Tam adı Pablo Emilio Escobar Gaviria’dır. Çiftçi bir babanın ve ilkokul öğretmeni bir annenin 7 çocuğundan biri olan Pablo Escobar 1 Aralık 1949 tarihinde Kolombiya’nın Rionegro şehrinde dünyaya geldi. Ailesi ile birlikte sonradan Envigado şehrinin kenar mahallelerine taşındı.Suç kariyerine ufak çapta hırsızlıklarla başladı. İlerleyen yıllarda kaçak sigara ve sahte ikramiye biletleri satarak dolandırıcılık dünyasına girdi.Kolombiya’da o dönem sigara kaçakçılığı piyasasında büyük bir rekabet vardı ve bu mücadeleye halk arasında ”Marlboro Savaşları” adı verilmişti. Pablo’nun bir sonraki adımı ise araba çalıp, satmak oldu.İşleri gittikçe büyüten Pablo, Kolombiya’nın büyük kentlerinden Medellin’de ünlü ve varlıklı insanları fidye için kaçırmaya başladı.

1970’lerin başında uyuşturucu piyasasının en önemli ürünü esrardı. Ancak 70’li yılların ortasında kokain popüler olmaya başladı. Kokain üretimi için kaçakçılık cenneti olan Kolombiya çok uygun bir ülkeydi. Kokain’in üretildiği en büyük koka tarlaları da komşu ülkeler olan Peru ve Bolivya’daydı.

Pablo Escobar Medellin şehrindeki ünlü uyuşturucu baronu Fabio Restrepo’yu öldürüp onun operasyonunu ele geçirdi. Onun üretim ve dağıtım şebekesini dünyanın o güne dek görmediği bir uyuşturucu karteline çevirdi. Ortaklık kurduğu kişiler arasında Medellin’in en güçlü suç baronları vardı.Pablo Escobar’ın liderliğinde, Peru ve Bolivya’daki tüm Koka hamuru satın alındı ve Kolombiya’daki büyük Kokain çiftliklerinde işlenmeye başlandı. Sıra bu kokaini yüksek fiyatlara ABD pazarına satmaya gelmişti.

Özel uçak satın alan Escobar, uçakların tekerleklerine kokain gizledi ve taşınan kokainlerin ilk durağı olan Panama’ya uçuşları bizzat kendisi yaptı. Panama’da yolcu uçaklarının tekerleklerine gizlenen kokain, Amerika’ya sokuldu ve başta Florida olmak üzere tüm eyaletlere yayıldı.80’li yıllara gelindiğinde, Pablo Escobar günde 15 ton kokaini Amerika’ya kaçırıyordu. Pablo’nun kazandığı para ve kurduğu suç çetesi, onu iyice gözü kara yapmış ve işlerin ölçeğini inanılmaz boyutlara taşımıştı. Boeing 727 model yolcu uçakları satın alan Escobar, yolcu koltuklarını çıkarıp, uçakları tamamen kokain ile doldurmaya başladı.

Pablo Escobar Hakkındaki İnanılmaz Gerçekler!

  • Pablo Escobar yaşamı boyunca inanılmaz bir servet elde etti. Öyle ki paralarını koyacak yer bulamamış, milyonlarca doları depolarda fareler yemiş, hatta bir kısmını da kendisi yakmıştır.

  • Pablo Escobar’ın, ABD‘ye uyuşturucu kaçırdığı yıllarda; günde 60 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor. Bu hesaba göre yılda ortalama 22 milyar dolar kazandığı biliniyor. Pablo, bu kazançla içinde yaşadığı Kolombiya devletinden daha güçlü hale gelmiştir. Öyle ki, kendisinin ABD’ye iade edilmemesi için; Kolombiya’nın 20 milyar dolar tutarındaki dış borçlarını ödemeyi teklif etmiştir.

  • Pablo Escobar ayda 4000 dolar gibi bir rakamı, bu paraları lastiklemek için aldığı paket lastiğine ödüyordu. Bu paraları sayıp deste haline getirmek, lastiklemek ve raflara yerleştirmek için bile maaşlı adam çalıştırıyordu.

  • Pablo Escobar’ın paralarını sakladığı depolarda, toplamda 2.2 milyar dolarlık banknotu farelerin yediği tahmin ediliyor.

  • Pablo Escobar, plastik bidonların içine koyduğu paraları Kolombiya ve Meksika’da satın aldığı arazilere gömüyordu. Günümüzde bile hala bu paraları bulan insanların olduğu rivayet edilmektedir.

  • Pablo Escobar’ın polisten kaçtığı yıllarda, kızının üşümesi sebebiyle 2 milyon doları yakıp onu ısıtmaya çalıştığı da çok bilinen bir olaydır. Bir çuval dolusu parayı ısınmak ve yemek pişirmek için yakmıştır.

  • Forbes dergisi tarafından, Pablo Escobar’ın toplam servetinin 30 milyar Dolar civarında olduğu tahmin edilmişti. Bu sayede Forbes’ın her yıl yayınlanan dünyanın en zengin 10 insanı listesine girmişti.Devamını oku

Trending