Takip Edin

Kültür&Sanat

Bayburt Kalesi’nde Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor

Asırlarca birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve yerleşim alanı bakımından Türkiye’nin en büyük üçüncü kalesi olma özelliğine sahip Bayburt Kalesi’nde bu yılki kazı çalışmaları tamamlandı.

Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan: – “Bu yılki çalışmalar kapsamında 2 sarnıç, 1 kilise ve 1 konut yapısı gün yüzüne çıkartıldı” – “19 envanterlik, 44 etütlük eser ve 100 buluntu çıkartıldı. Bunların hepsi değerlendiriliyor, sınıflandırılıyor. Bu eserlerin bir kısmı müzede sergilenebilecek, bir kısmı da envantere alınabilecek nitelikte”
Kent merkezinin kuzeyindeki yalçın kayalıkların üzerinde asırlar önce inşa edilen Bayburt Kalesi, Roma, Bizans, Arap ve Türk medeniyetlerine ev sahipliği yaptı. Ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı tam olarak bilinmeyen kale, geçmişte hem askeri hem de sivil yerleşim amaçlı kullanıldı.

Yerleşim alanı olarak Türkiye’nin en büyük üçüncü kalesi olan ve 150 bin metrekare alan üzerinde kurulu yapının çevresindeki surlar 3 kilometre uzunluğa sahip. Surlarının yüksekliği 30 metreyi bulan, geçmişte bakım ve onarımlardan geçirilen Bayburt Kalesi’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2017’de restorasyon ve kazı çalışmaları başlatıldı. Kalede bu yıl nisan ayında başlatılan ve kasım itibarıyla ara verilen çalışmalarda, çok sayıda tarihi bulguya ulaşıldı.

– Kazı ve restorasyon çalışmaları geçen yıl başlatıldı

Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayburt Kalesi’nin hem Türkiye hem de dünya için çok önemli kale yapılarından olduğunu söyledi.

Bayburt Kalesi’nin Roma, Bizans, Arap, Komnenos, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını anımsatan Pehlivan, kalenin inşa edildiği günden itibaren geçen sürede defalarca yıkıma uğradığını ve onarıldığını belirtti.

Vali Pehlivan, en kapsamlı onarımı Selçuklular döneminde yapılan, daha sonra da çeşitli restorasyonlar gören kalede, geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle kazı ve restorasyon çalışmaları başlatıldığını ifade ederek bu yıl da devam eden çalışmaların Bayburt Kalesi ve tarihi için verimli olduğunu aktardı.

Bu yılki çalışmalar kapsamında 2 sarnıç, 1 kilise ve 1 de konut yapısının gün yüzüne çıkartıldığına işaret eden Pehlivan, “Bunların bir kısmının konservasyonu gerçekleştirilecek. Sarnıç yapısı gibi bir kısmının da projeleri hazırlanıp restorasyonu yapılacak ve ziyaretçilere açık hale getirilecek.” dedi.

Pehlivan, kazıyla ortaya çıkarılan yapıların daha önce ziyaret edilmediğine dikkati çekerek “Sadece surların çevre duvarları, ortada bulunan yapıları ziyaret edilebiliyordu. Şimdi buraları da ziyarete açtığımızda inanıyoruz ki daha çok insan tarafından kaleye ziyaret gerçekleştirilecek.” diye konuştu.

– “Evliya Çelebi burada 300’ün üzerinde hane olduğundan bahsediyor”

Kalede iki yıldır yürütülen kazı çalışmaları kapsamında hem envanterlik hem de etütlük eserler elde edildiğini dile getiren Pehlivan, şöyle devam etti:

“19 envanterlik, 44 etütlük eser ve 100 buluntu çıkartıldı. Bunların hepsi değerlendiriliyor, sınıflandırılıyor. Bu eserlerin bir kısmı müzede sergilenebilecek, bir kısmı da envantere alınabilecek nitelikte. Çalışma kapsamında özellikle kalenin kuzeybatı ve kuzey kısımlarında, duvar diplerinde kazılar yapılmıştı. Buradaki amaç, hem kale duvarlarının sağlamlık derecesini tespit etmek, ihtiyaç varsa güçlendirme yapmak, bunun yanında da hem askeri hem de sivil yerleşim amaçlı kullanılan kaledeki bu yapıları ortaya çıkarmak. Evliya Çelebi burada 300’ün üzerinde hane olduğundan bahsediyor. Bu kazılar devam ettiği sürece o yapılara ulaşacağız.”

Pehlivan, kazılarda ortaya çıkarılan iki sarnıcın da farklı dönemlerde inşa edildiğinin belirlendiğini vurgulayarak sarnıçlardan birinin daha eski olduğunu ve kalenin ilk yıllarında kullanıldığını anlattı.

– “Yeni mekanlar açıldıkça ilgi daha da artacak”

Geçen yıl özellikle yaz aylarında Bayburt Kalesi’ni günde 1000-1500 kişinin ziyaret ettiğine dikkati çeken Vali Pehlivan, yeni mekanlar açıldıkça bu ilginin daha da artacağını belirtti.

Pehlivan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğü marifetiyle kazı çalışmaları sürdürülürken bir yandan da tanıtıma ağırlık vererek Bayburt’a yolu düşen insanların muhakkak kaleyi de ziyaret etmesini sağlama gayreti içinde olduklarını ifade ederek kaleyi ziyaret edenlerin, mekanda yaşamış medeniyetlerin izini de çok yakından göreceğini aktardı.

Kalede gelecek yıl da hem kazı hem de restorasyon çalışmalarının devamı için hazırlıklarını yaptıklarını dile getiren Pehlivan, Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle bu çalışmaların gelecek yıl da sürdürüleceğini kaydetti.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür&Sanat

Mustafa Ceceli, ortaköy’de müzikseverlerle buluştu

Aksaray, Ortaköy’ de düzenlenen ve bu yıl 7. ‘si gerçekleştirilen Yunus Emre Şenliklerinde bu sene ünlü sanatçı Mustafa Ceceli sahne aldı.

7. Yunus Emre kültür şenlikleri, ünlü sanatçı Mustafa Ceceli’nin muhteşem konseri ile tamamlandı. Şenlik alanını dolduran binlerce hayranıyla birlikte şarkılarını seslendiren ünlü sanatçı Mustafa Ceceli, müzikseverlerle unutamayacakları bir akşam yaşattı.

Konserden bir kaç kare;Devamını oku

Kültür&Sanat

Jennifer Lopez Antalya’da konser verdi

ABD’li şarkıcı Jennifer Lopez, Antalya’nın Serik ilçesine bağlı turizm bölgesi Belek’teki Regnum Carya Otel’de ”It’s My Party” turnesi kapsamındaki konseri için saat 21.50’de sahneye çıktı. Önce dansçılarının sahnede yer almasının ardından Lopez, sahneye asansörlü bir platform ile giriş yaptı. Yaklaşık 2 saat sahnede kalan Lopez’i izlemek için hayranları saatler öncesinde otele geldi.Birçok kişi, konser alanı girişinde hazırlanan özel köşede Jennifer Lopez’in posterinin önünde fotoğraf çektirdi. Konserinde hareketli şarkılara yer veren Lopez’e dansçılar da eşlik etti. İzleyenler, konser boyunca sanatçının tüm şarkılarına eşlik edip dans etti. Pek çok izleyen konser sırasında selfie çekti, sosyal medya hesaplarından da canlı yayın yaptı.

Burada olmaktan çok mutluyum: Şarkı aralarında izleyenlerle de sohbet eden Jennifer Lopez, “Uzun zaman oldu Türkiye’ye gelmedim. Tekrar burada olmaktan çok mutluyum. Türkiye’de, Antalya’da olmaktan, burada konser vermekten dolayı çok mutluyum” dedi.Devamını oku

Kültür&Sanat

Demet Akalın, Harbiye konserinin gelirini ne yaptığını açıkladı

Ünlü şarkıcı Demet Akalın, dün akşam Harbiye Açıkhava’da konser verdi. Konser için satılan tüm biletlerin tükendiğini öğrenen Akalın, konserden elde ettiği tüm gelirini Mehmetçik Vakfına bağışladığını açıkladı.Binlerce hayranıyla buluşan Demet Akalın, konsere ay şeklindeki bir mekanizmanın üzerine oturarak indi. Akalın, konser boyunca da 3 farklı kıyafet giydi. Akalın’ı bu konserinde ünlü isimler de yalnız bırakmadı. Eşi Buse Varol, yakın dostları Begüm Öner ve Ceyhun Fersoy ile Demet Akalın’ı izlemeye giden Alişan bir ara sahneye çıkarak arkadaşına eşlik etti. Konserde çektirdikleri fotoğrafları Instagram hesabından paylaşan Alişan, “Çok güzel bir akşamdı… Çok eğlendik. Her şeyden önemlisi bu konserin tüm gelirini Mehmetçik Vakfı’na bağışlaman en güzeliydi” notunu yazdı.Devamını oku

Kültür&Sanat

Bizimfest’ten Oğuzhan Uğur geçti

Eğlenceli kişiliği ile milyonların gönlüne taht kuran şarkıcı Oğuzhan Uğur, kendi tabiri ile sahnelerin renkli adamı bizimfest sahnesinden geçti.Oğuzhan Uğur, trakya’da çekimleri devam eden ”Kırk Yalan” filminin çekimlerine ufak bir ara vererek Balıkesir’de düzenlenen bizimfest sahnesinde sevenleri ile buluştu. Muhteşem bir kalabalığın olduğu festivalde sevilen şarkılarını onbinlerce kişi ile aynı anda seslendiren şarkıcı, müzikseverlere unutamayacakları bir gün yaşattı.

Konserden geriye kalanlar;Devamını oku

Kültür&Sanat

Rap müziğin beyefendisi bizimfest sahnesinde

Son zamanlarda yaptığı işlerle gündemden düşmeyen rap müzik dünyasının beyefendisi Kubilay Karça bu yazın en renkli ve coşkulu festivallerinden bizimfest’ te sahne aldı.Zeytinli altınkum dalyan sahilinde onbinlerce kişinin katılı ile gerçekleşen festivalde sevilen şarkılarını seslendiren genç şarkıcı, alanı dolduran müzikseverlerle hepbir ağızdan şarkılar söyledi ve onlara muhteşem birgün yaşattı. Sosyal medya hesabında ”harikaydınız bizimfest zeytinli” ifadelerini kullandı.

Konserden geriye kalanlar;

 Devamını oku

Kültür&Sanat

Cem Yılmaz’dan sevenlerine yeni sezon müjdesi

5 binin üzerinde stand-up gösterisiyle sevenlerinin yüzünü güldüren Cem Yılmaz’dan yeni sezon için ilk duyuru geldi. Cem Yılmaz, ilk günden itibaren biletleri saatler içinde tükenen tek kişilik stand up gösterisiyle yeni sezonda Zorlu PSM’de seyircilerini ağırlayacak.Sezon boyunca, Zorlu PSM’de 30 gösteri sergileyecek Cem Yılmaz, ilk 9 gösterisi bugün, Biletix ve Zorlu PSM gişeleri üzerinden satışa çıktı. Ünlü şovmen, sosyal medya hesabından gösterisiyle alakalı bilet bilgisini paylaştı.Devamını oku

Trending